W XVIII WIEKU ŻYŁ I SZALEŃCZO ODDAWAŁ SIĘ SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI JAKO WYNALAZCA KARL HEINRICH KLINGERT
To nazwisko warto znać i oczami wyobraźni wybrać się w podróż do minionej epoki, gdy trwała rewolucja przemysłowa i wielcy odkrywcy opracowywali swoje wynalazki i w ten sposób zmieniali gospodarkę i produkcję.
Zafascynowany zmianami technologicznymi i podglądając prace ludzi i urządzeń w DESTYLARNI swoich rodziców, która de facto tak jak i dom znajdowała się w Praczach Odrzańskich, młody KARL HEINRICH KLINGERT koncypował, konstruował i testował swoje własne wynalazki.
Dla nas, mieszkańców Pracz, najciekawszy i najistotniejszy ze względu na nasze położenie blisko Odry, wydaje się słynny skafander do nurkowania, którego replikę możecie zobaczyć, a nawet do niej wejść w Centrum Edukacji Ekologicznej HYDROPOLIS we Wrocławiu.
Specjalny strój do nurkowania, który miał pomagać służbom dbającym o żeglugę rzeczną w oczyszczaniu dna głównych cieków wodnych m.in. z konarów drzew, został oficjalnie zaprezentowany i przetestowany 24 czerwca 1797 roku. Nurkowi wyposażonemu w ów toporny skafander udało się wejść do Odry i ściąć pod wodą drzewo!

W uznaniu zasług K.H.KLINGERT dostał wprawdzie uniwersyteckie wyróżnienie i nadano mu tytuł Królewskiego Mechanika Monarchii Pruskiej, jednakże nie poszły za tym fundusze na dalszą działalność a nawet przyzwoite życie. Mimo majętnych rodziców KARL HEINRICH KLINGERT żył w samotności oraz w skrajnym ubóstwie. Jak można wyczytać z nekrologu K.H.KLINGERT zajmował się swoimi abstrakcyjnymi wynalazkami, które dla współczesnych nie miały wartości praktycznej i nie nadawały się do powszechnego zastosowania. Czy aby na pewno? Cóż to były za wynalazki? Akcesoria do prowadzenia doświadczeń z dziedziny fizyki, urządzenia astronomiczne do obserwatorium uniwersyteckiego, sztuczne ramię, specjalna drabina z krzesłem do ewakuacji osób niepełnosprawnych z pożarów, wózek inwalidzki, kompas i termometr dla niewidowych czy przyrządy do rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami (przypominający nieco orbitrek z siodełkiem).

Więcej o K.H.Klingercie możecie dowiedzieć się w Muzeum Nurkowania w Warszawie, które jest np. pomysłodawcą krótkometrażowego filmu animowanego „Skafander Klingerta”, wyświetlanego w Hydropolis. Możecie obejrzeć go również na https://www.youtube.com/watch?v=dMgNqxQoMq0.
To właśnie warszawskie Muzeum Nurkowania oraz Hydropolis starają się przywrócić należyty rozgłos temu zapomnianemu wynalazcy, nazywanym „wrocławskim da Vincim”.
Dzięki grupie Modernistycznie Zakręceni i projektowi w ramach mikrograntów w 2020 oraz 2022 odbyła się w Praczach ciekawa gra terenowa „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich”.

Będąc w centrum miasta , nad Odrą, poszukajcie przed siedzibą Akademii Sztuk Pięknych niepozorny pomnik K.H.Klingerta.
Zdjęcie główne: fragment kartki pocztowej z Odra Centrum.